Ugunspuķu lapu tēja

Dzērieni

Ugunspuķu lapu ievākšana:

Ugunspuķu lapas ievāc ekoloģiski tīrā vietā, tālāk no ceļiem un piesārņotām vietām. Tās aug pļavās, izcirtumos un mežmalās. Lapu vākšanai izvēlas dienu un laiku, kad puķu lapas ir pilnīgi sausas. Vislabāk ņemt lapas no puķes vidusdaļas, apmēram 20 cm uz leju no ziediem.

Ugunspuķu lapu apstrāde:

  1. Savāktās lapas atstāj uz vienu dienu apvīst. Rūpīgi pārbauda un notīra kukainīšus un gliemežus, kā arī piekaltušus krikumus. Lapām jābūt pilnīgitīrām.
  2. Nākamajā dienā lapas samaļ gaļas maļamajā mašīnā un iegūto masu sablīvē emaljētā vai nerūsējoša tērauda traukā ar vāku. Atstāj siltā vietāfermentēties.Ik pa laikam pārbauda smaržu – tā mainīsies no svaigi zāļainas uz saldeni augļainu. Ja smarža kļūst nepatīkama un masa sāk rūgt, tā ir sabojājusies un tējai nebūs derīga.
  3. Pēc divām trim dienām, kad tēja ir patīkami noga­ tavojusies, masu izklāj uz cepamās plāts, ievieto līdz 40–50 °C temperatūrai uzkarsētā cepeškrāsnī un žāvē, regulāri apmaisot un pačubinot. Var nedaudz pavērt krāsns durtiņas. Atkarībā no augu sulīguma tēja būs gatava pēc7–14stundām. Kad tā ir pilnīgi sausa un viegla, pilda hermētiski noslēdzamos traukos. Labās īpašības tēja saglabā līdz diviemgadiem.
  4. Pagatavo tēju, izžāvētās ugunspuķu lapas pārlejot ar vārošu ūdeni un atstājot ievilkties uz piecām minūtēm.

Tev varētu arī interēsēt:

Izjaukto ābolu kūka ar rudens aveņu gēlu un mandeļu drumstalām (rudens ābols, sāļā karamele, avenes)

29.novembrī 2021
Aveņu mērce avenes 0,600 cukurs 0,500 santana 0,005 Vāra kopā , sablenderē,izberž caur sietu. Lej atpakaļ katliņā,uzvāra līdz 100 grādiem, vāra vēl 2 minūtes, atdzesē,sablenderē.   Drumsatalas mandeļu milti 0,100 sviests kubiņos istabas t 0,070 brūnais cukurs 0,070 Visu viegli samaisa izmantojot pirkstu galus, ber uz  pannas, kurā ieklāts pergamenta papīrs.   Karamele sāļā sviests …

Linsēklu miltu cepumi ar nātrēm

16.novembrī 2021
Sviestu saputo, pievieno pūdercukuru un vaniļas cukuru, turpina kult, pievieno olas pa vienam, linsēklu miltus,kuri samaisīti ar nātrēm un cepamo pulveri un  sakuļ līdz masa viendabīga. Mīklu liek konditorejas maisiņā vai ar karoti liek uz plāts kurā ieklāts cepamais papīrs. Cep sakarsētā cepeškrāsnī  180-200*С  10 – 12 minūtes.

Veļas mazgājamais līdzeklis no kastaņiem

27.oktobrī 2021
Pagatavo  mazgājamo līdzekli no kastaņiem mājas apstākļos.  Pirms cilvēki izgudroja ziepes, apģērbus mazgāja, izmantojot augus vai augu pelnus. Kastaņi satur saponīnus – vielu, kas puto un attīra veļu.  Ar kastaņiem var labi izmazgāt ikdienā savelkāto apģērbu, bet tie nelīdzēs eļļas traipiem vai ļoti netīrām drēbēm.  Veļa pēc kastaņu mazgājamā līdzekļa smaržo svaigi.   Video recepte pieejama …

Nātru kotletītes

27.oktobrī 2021
Pagatavo vienkāršas, veselīgas un gardas nātru kotletītes!  100 gramos svaigu nātru ir: 5,9 g olbaltumvielu 410 mg kālija 105 mg fosfora 71 mg magnija 630 mg kalcija 7,8 mg dzelzs 333 mg C vitamīna  1 – 2% flovonoīdu, silīcija, E vitamīna. Video recepte pieejama šeit – Nātru kotletītes (pagatavošana) – YouTube.       Materiāli …

Pelašķu ziede

27.oktobrī 2021
Pagatavo pelašķu ziedi mājas apstākļos. Pelašķu ziedi lieto pret ādas iekaisumiem. Pelašķiem ir pretiekaisuma, antioksidējoša, antibakteriāla, antiseptiska, antispazmatiska iedarbība, tie aptur asiņošanu, izdala žlakvielas.  Pelašķi satur: rūgtvielas ēteriskās eļļas flavonoīdus miecvielas kumarīnus K vitamīnu aminoskābes Video recepte pieejama šeit – Pelašķu ziede (pagatavošana) – YouTube.       Materiāli sagatavoti no “Zaubes savvaļas kulinārā festivāla …

Melnā plūškoka ogu sula

26.oktobrī 2021
Melnā plūškoka ogu sulu vai sīrupu lieto imunitātes stiprināšanai. To var izmantot, gatavojot saldos ēdienus. Melnā plūškoka ogu sulu var pievienot, vārot ābolu ievārījumu, tā dos ļoti skaistu krāsu un arī papildus stiprinās veselību. Melnā plūškoka ogas satur:  flavonoīdus miecvielas gļotvielas glikozīdus prganizkās skābes. Plūškoka ogām ir pretiekaisuma, pretvīrusu, antiseptiska un sviedrējoša iedarbība. Ogas uzlabo …
Biļetes uz meistarklasēm